Jak zorganizować urodziny dla dziecka w wieku 4-9 lat ?

Przygotwanie urodzin dla dzieckaOrganizacja urodzin to stały (coroczny) kłopot dla wielu rodziców. Mniejszym problemem jest przygotowanie uroczystości dla najmłodszych jubilatów. Dziecku rocznemu czy dwuletniemu wystarczy zapewne spotkanie w gronie dziadków i rodzeństwa, dekoracja z kilkunastu balonów i dmuchanie świeczek na torcie. Jednak nasze maluchy rosną szybko (aż zbyt szybko) i już w przedszkolu nawiązują pierwsze przyjaźnie. Liczba potencjalnych gości wydłuża się i różnicuje. Jak przygotować imprezę urodzinową dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, która odniesie sukces? Jak sprawić, by przyjęcie zachwyciło i uszczęśliwiło nasze dzieci? Sama mam troje malców i kilka takich urodzin za sobą. Wypróbowałam już różne warianty (centra zabaw, kino), jednak nic nie zastąpi i nie przebije samodzielnej organizacji przyjęcia. Muszę przestrzec, że jest to czasochłonne, ponieważ sedno sukcesu tkwi we wszechstronnym przygotowaniu. A więc do dzieła.

Należy zacząć od przygotowania przyjęcia na papierze, a dopiero później przejść do pracy:

1. Temat przewodni, który powinien uwzględniać fascynacje naszego dziecka, jego zainteresowania (zwykle zmienne, więc co roku temat będzie inny). Proponujemy go sami (dobrze jest, jeśli maluch go zaakceptuje, zapali się do pomysłu) lub pytamy samego zainteresowanego. Sama organizowałam m.in. urodziny rycerskie, wróżkowe, pirackie, piłkarskie, indiańskie.

2. Zapraszanie gości – należy to zrobić z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Dobrze jest, kiedy dzieci wykonują zaproszenia same (oczywiście z naszą pomocą).

3Plan (musimy uwzględnić wiele czynników):

a) Lista gości (weźmy pod uwagę wiek, płeć i zainteresowania), łatwiej jest organizować przyjęcie dla dzieci zbliżonych wiekiem, ale duża rozpiętość wiekowa gości wcale nie wyklucza udanej imprezy.

b) Program przyjęcia – najtrudniejsza część zadania, ponieważ wymaga najwięcej inwencji twórczej. Należy wymyślić coś na kształt scenariusza imprezy. Po pierwsze – zabawy, które wiązałyby się (choć niekoniecznie bardzo ściśle) z głównym tematem przyjęcia. Po drugie – połączyć je w takiej kolejności, aby tworzyły całość, wiązały się ze sobą. Dobrze jest rozpocząć zabawę od stworzenia strojów dla uczestników, które oczywiście maluchy wykonują same, a które mogą później zabrać do domu na pamiątkę. Na urodzinach rycerskich chłopcy mogą wykonać sobie zbroje (każdy dostaje prostokątny kawałek materiału – pocięte na kawałki stare prześcieradła – z wyciętym otworem na głowę i musi narysować na nim markerami lub farbami herb), a dziewczynki – korony (wycinają z kolorowych kartek technicznych i ozdabiają czym tam mamy, np. cekinami, kolorowymi piórkami, kamykami, lub po prostu malują). Na urodzinach wróżkowych czarodzieje i wróżki mogą wykonać czapki i różczki. Kolejne zadania – konkurencje zależne są od tematu głównego. Przy planowaniu trzeba zwrócić uwagę, aby wszystkie dzieci miały możliwość uczestniczenia w konkursach. Istotny jest ponadto element współzawodnictwa. Warto pamiętać o drobnych nagrody dla zwycięzców.

c) Menu. Najważniejszy jest tort, który najlepiej upiec samemu (choćby był najmniej udany, pokaże dziecku, jak jest ono dla nas ważne), choć oczywiście można też zamówić w cukierni. Dobrze, kiedy tort także będzie udekorowany zgodnie z tematem przewodnim. Np. na urodzinach piłkarskich – tort w kształcie piłki. Całość menu dobrana w miarę możliwości do ogólnego klimatu imprezy. Dobrym pomysłem będzie włączenie przygotowań części dań do zabaw urodzinowych (np. dzieci na urodzinach wróżkowych mogą wyczarować sobie pizzę). Trzeba koniecznie pamiętać o ewentualnych alergiach gości i dużej ilości płynów (lepiej ugotować kompot niż kupować gazowane napoje).

d) Dekoracje, uzależnione od tematu, muszą stworzyć klimat i scenerię do zabaw (np. na urodziny rycerskie można pokusić się o zrobienie z dziećmi zamku z wielkich pudeł, na urodziny pirackie – statku). Zawsze sprawdzają się balony i własnoręcznie zrobiony (można zaangażować rodzeństwo) baner.


aut. Agata Mościcka

Udanej zabawy.

Share

4 Responses to “Jak zorganizować urodziny dla dziecka w wieku 4-9 lat ?”

 • nie chcę podawać:

  Dzięki, moje dziecko ma 11 lat, ale zachowuje się jakby miała 7. Chce bal maskowy! W jakim krztałcie zrobić tort i jakie użądzić zabawy?

 • Kaśka:

  Dzieci uwielbiają być zaskakiwane. Ja w tym roku zaskoczyłam moje bliźniaki zaproszeniem na ich przyjęcie urodzinowe Dwóch panów którzy takie urodziny prowadzą, którzy przebrani za kowboi z dzikiego zachodu, tak tez przebrali chłopaków i całe urodziny poprowadzili właśnie w takim stylu.
  Firmę znalazłam w internecie, ale dobrze trafiłam, bo firma solidna . Jak chcecie skorzystać, to Klaun Polska, czy klaun polski.

 • Olszewska Paulina:

  Proponuję zrobić tort w kształcie maski karnawałowej ;)) jak karnawał to karnawał. Miałam podobną historię – tort orgarniałam sama, ale program balu to mi juz pomogły takie fajne dziewczyny, które zamówiałam telefonicznie – super charakteryzowały dzieciaki – malowały buzie, robiły przebieranki i na koniec mini pokaz mody i jeszcze robiły zdjęcia niby jak modelom na balu – ale fajne pamiątki mamy. Nie wiem czy komuś się przyda ale jak chcecie to zostawiam nr 727 400 300 z tego co pytałam to dojeżdżają wszędzie do domów. Oby u was było tak fajowo jak u nas !!

Odpowiedz

Odwiedź Sklep Lalalu
Sklep z zabawkami
Jesteśmy na Facebook’u
Zaloguj się
Heyzap Games
heyzap.com - embed games
Kategorie
Odwiedzający
free counters